Czy warto zainwestować w bryczesy?

Początkujący jeźdźcy, a tym bardziej ci bardziej doświadczeni z pewnością niejednokrotnie słyszeli określenie „bryczesy”. Jest to element stroju stosowany podczas jazdy konnej. Używa się go zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, treningów, jak i zawodów czy konkursów jeździeckich. Czy mają one aż tak duże znaczenie podczas jazdy?

Dlaczego bryczesy są ważne w jeździectwie?

bryczesy damskie z silikonowym lejemZa osiągi zdobywane przez jeźdźca i jego zwierzę odpowiada przede wszystkim komfort jazdy. Zarówno koń, jak i osoba będąca w siodle powinni czuć się wygodnie, a ich ruchy nie mogą być w żaden sposób krępowane. Jeśli dojdzie do ograniczenia swobody w poruszaniu się, nie tylko jeździec nie będzie miał przyjemności z samej jazdy, ale również koń odczuje, że coś jest nie tak i wówczas może przestać słuchać poleceń prowadzącego. Dzięki bryczesom jeździec nie musi obawiać się o powstałe urazy, w tym otarcia lub odparzenia skóry. Jest kilka rodzajów ubioru, który dobiera się w zależności od umiejętności jeźdźca i osobistych preferencji. Zarówno męskie, jak i bryczesy damskie z silikonowym lejem popularne są przede wszystkim wśród osób początkujących. Nie posiadają szwów od wewnątrz, dlatego nie prowadzą do powstawania obrażeń, a dodatkowo sam materiał odpowiednio przylega do ciała i nie zwija się. Korzystają z niego też osoby zaawansowane, dlatego że w łatwy sposób można ubierać je razem z butami jeździeckimi, a tkanina jest przyjemna w dotyku.

Ten element ubioru nie należy do najtańszych. Słabszej jakości bryczesy można kupić za około 100-200 złotych, jednak ich jakość może nie zadowolić osoby trenującej wiele godzin. Znacznie lepszym wyborem będzie odzież za około 300-400 złotych, a nawet czasami za 600. Cena bryczesów zależy również od ich przeznaczenia (letnie/zimowe).