Dwuskładnikowa budowa pianki poliuretanowej

Poliuretany to nowoczesne materiały, które znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach. Skrótem oznacza się je jako PUR lub PIR. Należą one do materiałów chemoutwardzalnych. Poliuretany wykorzystywane są przede wszystkim w celach izolacyjnych.

Pęcznienie pianki poliuretanowej i struktura poliuretanu

skuteczne ocieplenie poddasza piankąTakie poliuretany muszą zostać spienione, a do tego używa się substancji o niskiej przewodności cieplnej. W ten sposób możliwe jest uzyskanie struktury komórkowej. W tej strukturze aż 90% komórek stanowią komórki zamknięte czyli całkowicie nieprzepuszczalne. Pianka poliuretanowa powstaje w wyniku procesu, jakim jest mieszanie. Miesza się tutaj dwie substancje składowe. Są to oczywiście składniki organiczne, dzięki czemu pianka poliuretanowa jest jak najbardziej bezpieczna dla środowiska naturalnego. Tylko uzyskanie silnie usieciowanej struktury, czyli struktury trwałej, prawidłowej sprawia, że osiągane są właściwe parametry pianki PUR. Drobne i oczywiście zamknięte komórki zawierają składnik spieniający. Taka pianka charakteryzuje się nie tylko niską przewodnością cieplną, ale również właściwą odpornością mechaniczną. Takie skuteczne ocieplenie poddasza pianką jest możliwe dzięki temu, że składniki w piance zaczynają ze sobą reagować. To sprawia, że czynni spieniający odparowuje z pianki. Piana może dzięki temu wzrastać i wielokrotnie zwiększać swoją objętość. Dzięki tej właściwości pianka jest w stanie wzrosnąć na każdej powierzchni i wypełnić wszystkie przestrzenie. To z kolei sprawia, że tworzona jest idealna bariera termiczna. Tak solidna piana jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne.

Właśnie dlatego stosowanie pianki poliuretanowej jest obecnie najlepszym rozwiązaniem. I to nie tylko do ocieplania poddasza, ale również ścian pionowych w domach jednorodzinnych i innych budynkach. Pianką poliuretanową mogą być ocieplane różne powierzchnie, dlatego jest to materiał, który znajduje zastosowanie nawet w innych budynkach np. w budynkach gospodarskich. Dzięki piance poliuretanowej można ocieplić wnętrze budynku na wiele lat, dlatego warto korzystać z tej metody.