Dziś możliwe jest leczenie menopauzy metodami naturalnymi

Menopauza oraz okres ją poprzedzające ją klimakterium to naturalny proces fizjologiczny, który prędzej, czy później spotka każdą z nas. Przysadka mózgowa zaczyna zwalniać tempo swojego działania, a cykl miesiączkowy zanika. W jej leczeniu lekarze najczęściej proponują hormonalną terapię zastępczą. Zanim po nią sięgniemy, warto postawić metody naturalne, które również łagodzą przykre dolegliwości.

Metody naturalne zamiast hormonów w leczeniu menopauzy  

leczenie menopauzy naturalnieObjawy menopauzy związane są zarówno ze zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym. Kobiety skarżą się na uderzenia gorąca i napadowe pocenie się. Fale gorąca to jeden z najczęstszych objawów zgłaszanych przez kobiety przechodzące menopauzę. Są one przyczyną kłopotów ze snem i budzeniem się w środku nocy. Obecnie leczenie menopauzy naturalnie jest możliwe i skuteczne. Aby złagodzić symptomy menopauzy najczęściej stosowane są specjalne preparaty roślinne. W leczenie menopauzy naturalnie najpopularniejsza jest soja, której ziarna zawierają fitoestrogeny. Spożywanie soi i preparatów ją zawierających pomaga wyrównać poziom estrogenów endogennych, których niedobór jest odpowiedzialny za objawy menopauzy. Nadto, warto mieć na uwadze, iż to właśnie z tej rośliny otrzymuje się lecytynę, która wpływa na poprawę pamięci i koncentrację. Najistotniejszą zaletą preparatów z soi jest hamowanie uderzeń gorąca, nadmiernej pobudliwość i opóźnienie procesów starzenia naszego organizmu. Inną popularną rośliną, która pomaga przejść kobietom przez trudny okres menopauzy jest coraz popularniejsza świecznicza groniasta, która również wspomaga działanie żeńskich hormonów płciowych. Dzięki działaniu estrogenemu w znacznym stopniu łagodzi objawy menopauzy związane ze zwiększoną potliwością, a także chwiejność emocjonalną. Obecnie w ziołolecznictwie wykorzystuje się również ziele, a także owoce niepokalanka. Wytwarza się z nich napary, ekstrakty i nalewki. Mają działanie: moczopędne, napotne, przeciwdepresyjne i żółciopędne.

Jak widać leczenie menopauzy naturalnie jest skuteczne. Zamiast od razu sięgać po hormony, warto zaufać ziołolecznictwu. Dopiero później wybrać proponowaną nam i dostosowaną do naszych potrzeb hormonalną terapię zastępczą.