Do instalacji oraz dolnych źródeł ciepła zalecane jest używanie roztworu z glikolem propylenowym, który jest bezpieczny dla ludzi oraz środowiska. Jest nietoksyczny oraz nie spowoduje zatrucia, podczas przypadkowego przedostania się do wody pitnej. Należy pamiętać o sprawdzaniu stanu roztworu w urządzeniach co 3 lata.
Jaki płyn będzie odpowiedni do pompy ciepła?
W instalacjach C.O. oraz pompach ciepła może dojść do zamarznięcia wody, oraz wystąpienia korozji. Korozja występuje z tego względu, że urządzenia wykonane są z materiałów metalowych. Aby chronić urządzenia przed uszkodzeniami oraz namnażaniem się drobnoustrojów, należy stosować specjalny płyny. Płyny do instalacji C.O. i pomp ciepła stosowane są również, aby chronić je przed zamarznięciem. W tym celu używany jest glikol propylowy, który jest nietoksyczny. Zabezpiecza przed korozją materiały takie jak miedź, mosiądz, żeliwo czy aluminium. Warto dodać, że jest on biodegradowalny, zatem bezpieczny dla środowiska. Płyny z glikolem propylenowym mają mniejsze temperatury zamarzania, zatem świetnie chronią instalacje oraz pompy ciepła. Stanowią również świetną ochronę przed korozją, oraz przed odkładaniem się kamienia, czy osadu. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju płynów można zwiększyć wydajność urządzenia. Tańszą alternatywą jest płyn glikolu etylowego, który jest toksyczny, a jego utylizacją może zajmować się tylko wyspecjalizowana jednostka.
Polecane jest stosowanie płynu z glikolem propylenowym, który może być używany nawet w instalacjach, w których występuje ryzyko przedostania się go do wody pitnej. Jest on zupełnie nieszkodliwy i nietrujący. Roztwór glikolu w urządzeniach powinien być kontrolowany co 3 lata i sprawdza się wtedy stężenie jonów w roztworze oraz rezerwę alkaiczną.