Jak odzyskać vat z zagranicy?

Jestem właścicielką dużej firmy. Ostatnio postanowiłam jeszcze bardziej rozszerzyć działalność mojej firmy i otworzyć filię zagraniczną mojego przedsiębiorstwa. W związku z tym, w ostatnim roku bardzo dużo jeździłam zagranicę, aby zorientować się nad tym, jak wygląda obecnie koniunktura na rynku. Poniosłam więc przez to bardzo dużo wydatków.

Odzyskałam vat z zagranicy

odzyskanie vat z zagranicyDowiedziałam się jednak, że nie wszystkie poniesione przeze mnie koszty, tak całkiem przepadły. Przede wszystkim mogłam ubiegać się o zwrot podatku vat zapłaconego zagranicą. Wystarczyło, że miałam faktury vat za zakwaterowanie i podróże służbowe z nip firmy. Musiałam tylko znaleźć odpowiednie informacje na temat tego, w jaki sposób należy złożyć wniosek o zwrot vat z zagranicy. Poszukiwania odpowiednich i rzetelnych informacji rozpoczęłam od internetu. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: odzyskanie vat z zagranicy, i zaczęłam przeglądać wyniki. Bez problemu udało mi się znaleźć konkretne informacje. Dowiedziałam się, że aby odzyskać vat z zagranicy należy złożyć wniosek do krajowego urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę firmy. W związku z podpisaniem przez nasz kraj traktatów unijnych dotyczących ochrony przed podwójnym opodatkowaniem mogłam ubiegać się również o zwrot vat za towary zakupione zagranicą i nie musiałam w tym celu rejestrować się w zagranicznych urzędach skarbowych.

Wniosek o odzyskanie vat zapłaconego zagranicą należy złożyć do dnia 30 września roku następnego. Dużym ułatwieniem jest dla mnie fakt, że wystarczy złożyć jeden zbiorczy wniosek do wszystkich zapłaconych w zeszłym roku faktur, bez względu na to, jakich krajów one dotyczą i jakie stawki podatku vat obowiązują w tych krajach. Złożyłam wniosek o zwrot vat drogą elektroniczną.