Jak pielęgnować altanę w naszym ogrodzie?

 

Dla tych z nas, którzy posiadają w swoich ogrodach altanę, bądź przymierzają się do jej kupna, często nasuwa się pytanie – jak prawidłowo dbać o nią, aby służyła nam przez długie lata. Postanowiliśmy sprawdzić jakie preparaty i sprzęt pozwolą utrzymać ją w nienagannym stanie praktycznie o każdej porze roku.

Drewniana altana potrzebuje więcej naszej uwagi

altany ogrodoweObecnie na rynku najbardziej znane, lubiane i najczęściej przez nas kupowane, są altany ogrodowe wykonane z drewna. Nie bez powodu, drewno daje nam uczucie większego komfortu i sprawia wrażenie ciepła i przytulności. Dlatego też, jest to materiał najczęściej wybierany przez kupujących do produkcji altan. Wybierając model i rodzaj altany u producenta zazwyczaj dostajemy ją już zabezpieczoną – co pokrótce oznacza, że jak każde drewno, również i nasz altana została pokryta emalią, która „ochroni” ją przed różnymi czynnikami atmosferycznym na jakiś czas. Producenci zapewniają, że czas ochrony waha się między 3-5 lat, po tym czasie musimy pokryć altanę raz jeszcze. Dzięki temu mamy pewność, że drewno nie zbutwieje od deszczu czy śniegu. Drugą ważną kwestią, jest roślinność, która zazwyczaj niejako oplata naszą altanę. Jeśli jest jej zbyt dużo i nie dopuszcza przepływu powietrza do drewna w naszej altanie – możemy po jakimś czasie napotkać problem gnicia drewna i pokrycia mchem, przez wzgląd na wysoką wilgotność. Warto zatem pamiętać, aby szczególnie w okresie wiosennym przyciąć krzewy i rośliny, co będzie również korzystne dla nich. Ostatnia ważna rzecz – na zimę często pokrywamy te delikatniejsze krzywi i drzewa materiałem ochronnym – jeśli nasza altana jest wykonana z delikatniejszego drewna – warto zrobić podobnie i z nią.

Podsumowując powyższe – jeśli zadbamy na czas o naszą altanę w ogrodzie – będziemy mogli się nią cieszyć na długie lata. Tych kilka prostych czynności zapewni nie tylko dobry stan ale również piękny wygląd altany w której lepiej i chętniej będziemy odpoczywać w sezonie.