Jak wybrać odpowiedni czujnik drgań?

Wybór najlepszego czujnika drgań do konkretnej aplikacji konserwacji predykcyjnej może być zniechęcającym zadaniem, nawet dla najbardziej doświadczonych inżynierów. Zazwyczaj proces można sprowadzić do szeregu kilku pytań. Odkrywając odpowiedzi na te pytania w odniesieniu do konkretnego zastosowania, można zidentyfikować najlepsze rozwiązanie do monitorowania drgań.

Istnieje kilka kryteriów wyboru czujnika drgań

dobre czujniki drgańZ początku może się to wydawać oczywiste, ale sam zadaj sobie następujące pytania. Co jest faktycznie mierzone? Innymi słowy, jakie są cele? Czego się oczekuje? Co zostanie zrobione? Drgania mogą być monitorowane za pomocą akcelerometrów, które dostarczają surowych danych o wibracji lub nadajników, które zapewniają obliczoną całkowitą wibrację średniej kwadratowej (RMS). Analitycy uważają odczyty surowych wibracji za przydatne, ponieważ dobre czujniki drgań przekazują wszystkie informacje w sygnale wibracji. . Ogólne wartości RMS lub wartości szczytowe są przydatne w systemach sterowania, takich jak PLC, DCS. SCADA i PI ze względu na ciągły sygnał 4-20 mA. Niektóre aplikacje używają obu. Określając, która różnorodność sygnału jest wymagana dla danego zastosowania, można znacznie zawęzić wyszukiwanie. Czy wibracje mierzone są również w kategoriach przyspieszenia, prędkości lub przemieszczenia? Weź również pod uwagę, że niektóre czujniki przemysłowe mogą generować temperaturę wraz z wibracjami. Wreszcie, niektóre aplikacje, takie jak pompy pionowe, najlepiej monitorować poprzez zastosowanie pojedynczego, dwuosiowego lub trójosiowego pomiaru.

Ponadto geometria ścinania nadaje się do małych rozmiarów, co sprzyja wysokiej częstotliwości przy jednoczesnym zminimalizowaniu wpływu obciążenia masy na strukturę testową. Dzięki takiemu połączeniu idealnych charakterystyk czujniki drgań w trybie ścinania oferują optymalną wydajność pomiaru.