Kabury wielozadaniowe do broni krótkiej

Kabury przeznaczone do jednego rodzaju pistoletu są zdecydowanie wygodne, aczkolwiek preferują je ci posiadacze broni, którzy korzystają wyłącznie z jednego jej rodzaju. Strzelcy sportowi, często uczestniczący w wielu różnych konkurencjach, na których wykorzystywane są różne rodzaje broni, preferują natomiast kabury bardziej uniwersalne.

Kabury do każdego rodzaju broni krótkiej

uniwersalna kaburaUniwersalne kabury do pistoletów są pozornie bardzo podobne do swoich wyspecjalizowanych odpowiedników. Posiadają bowiem w większości identyczną budowę, umożliwiającą użytkownikowi dokładną regulację pasów mocujących oraz możliwość montażu na każdym pasie, szelkach czy systemie montażowym kamizelek dyspozycyjnych. Uniwersalna kabura, jak sugeruje nazwa, może być jednak używana do przenoszenia każdego rodzaju pistoletu, nie przekraczającego rozmiarami typowych gabarytów krótkiej broni służbowej. Zamiast skorupy z tworzywa sztucznego owa kabura posiada bowiem zaczepy z cordury oraz zapięcia, umożliwiające bezpieczne przenoszenie pistoletu, aczkolwiek nie jest ona wyprofilowana do konkretnego kształtu tak jak skorupy kabur dedykowanych, czy też warianty skórzane. Strzelcy sportowi oraz ci funkcjonariusze, którzy używają w trakcie pracy różnego rodzaju pistoletów częściej sięgają po tego typu kabury, z racji ich wielozadaniowości.

Są one również tańsze niż dedykowane kabury pod konkretny pistolet, więc znacznie częściej sięgają po nie strzelcy z ograniczonym budżetem. Oprócz wielozadaniowości, trwałość jest jedną z najczęściej wymienianych zalet uniwersalnych kabur. Tkanina z cordury jest bowiem niepodatna na uszkodzenia po uderzeniu czy dużym nacisku, i znacznie lepiej znosi pracę w warunkach polowych niż nawet najlepsza kabura z tworzyw sztucznych czy nawet stopów stali.