gra planszowa sklep

Korzenie rpg-ów – gry planszowe

Co to jest rpg? Dziś tak naprawdę wie to chyba każdy, ale rozwinięcie skrótu powie nam wszystko: role-playing game, czyli gra, w której odgrywamy role, wcielając się w postaci fikcyjne, najczęściej członków drużyny bohaterów wybierających się na poszukiwanie przygód, skarbów i potworów do zabicia.

Skąd się wzięły gry RPG?

gra planszowa sklepZ pewnymi modyfikacjami, ale też również jako wierne odwzorowanie, system ten został zaimplementowany w rozrywce komputerowej, do gier których tytuły mają już dzisiaj status kultowy, jak na przykład „Baldur’s Gate”, czy „Planescape Torment”. Ich korzeni nie znajdziemy jednak na ekranie komputera, a raczej odwiedzając sklep z grami planszowymi. Nie powinno być niczym dziwnym, że gry planszowe stanowią główne źródło inspiracji dla wspaniałych przygód, które możemy przeżywać na ekranach swoich komputerów. Najbardziej znanym systemem który stanowi podwaliny wielu gier komputerowych jest oczywiście gra planszowa „Dungeons & Dragons”, opracowany w 1974 roku, uważany nie tylko za prekursora nowoczesnych gier rpg, ale też w istocie za początek całej branży. Gry rpg były następnym poziomem rozrywki, wysoce zaawansowaną formą dotychczas niewyobrażalną, porównując dotychczasowe łamigłówki sklep. Po spopularyzowaniu gatunku, można było dostać je praktycznie w każdym sklepie z planszówkami i nie inaczej jest w czasach współczesnych. Jeżeli branża komputerowej rozrywki w jakikolwiek sposób wpłynęła na sprzedaż i popularność swoich papierowo-figurkowych protoplastów, był to tylko i wyłącznie wpływ pozytywny.

Jak widać zatem, nie zawsze nowe wynalazki i środki rozrywki doprowadzają do śmierci tych starszych, a czasem nawet popularyzują swoje własne korzenie.