Kursy operatorów dronów zawodowych

Podczas gdy pilotowanie dronów rekreacyjnych i wyczynowych jest możliwe bez posiadania uprawnień, na drony użytkowe nałożone zostały bardzo wysokie restrykcje. Są one bowiem znacznie większe niż maszyny używane wyłącznie rozrywkowo, i muszą być sterowane z najwyższą ostrożnością, zwłaszcza w terenie gęsto zabudowanym.

Kursy na licencje operatora zawodowego

licencja na dronOd niedawna wprowadzona więc została licencja operatora drona zadaniowego, pozwalająca operatorom na sterowanie tego rodzaju dronem w dowolnej przestrzeni powietrznej, w tym znajdującej się na terenie zabudowanym. Licencja na dron zadaniowy jest dokumentem pozwalającym operatorom na korzystanie z dronów wyspecjalizowanych przede wszystkim w dużych miastach, i coraz częściej wymaganym przez pracodawców, którzy mają takie maszyny w inwentarzu. Kursy pilotów profesjonalnych, których odbycie jest niezbędne do otrzymania takowego dokumentu, przypominają szkolenia operatorów zawodowych, aczkolwiek są od nich nie tylko trudniejsze, ale również o wiele bardziej rozbudowane. Z racji iż wyspecjalizowane drony zadaniowe często obowiązują również przepisy ruchu powietrznego na terenie miasta, kursy zawierają w sobie sekcje dotyczące takowych zagadnień. Często zdarza się iż omawiane tematy są bardzo podobne do programu kursów na licencję pilota rekreacyjnego, gdyż niektóre zagadnienia dotyczą zarówno bezzałogowych maszyn latających, jak i samolotów ultralekkich.

Na kursach są również przedstawiane najczęściej wykorzystywane modele dronów specjalistycznych, oraz metody ich sterowania i obsługi narzędzi pokładowych. Szkolenia trwają około trzech miesięcy, z czego przynajmniej połowa godzin przeprowadzana jest w trybie praktycznym, z użyciem nowoczesnych maszyn zadaniowych i specjalistycznych.