Większość wad postawy powstaje w dzieciństwie. Kiedy maluchy wchodzą w okres szkolny zdecydowanie mniej się ruszają i większość czasu spędzają w ławkach szkolnych. Przesiadują długie godziny nad książkami, najczęściej garbiąc się i nie zwracając uwagi na to, by siedzieć prosto. W dzisiejszych czasach większość ludzi, niezależnie od wieku nie zwraca uwagi na prawidłową sylwetkę, chodzą niechlujnie i garbią się.
Konieczność rehabilitacji wad postawy
Czasem już w dzieciństwie zauważane są wady postawy, co sprawia, że rodzice mogą szybko zareagować. Innym razem z powodu bólu zgłaszamy się do lekarza, by ten zaradził naszym problemom. Po dokładnym badaniu okazuje się, że mamy skrzywiony kręgosłup, odstające łopatki lub inne problemy, które wraz z wiekiem będą się pogłębiały i pogarszały nasz stan. Konieczne jest zatem dokładne zdiagnozowanie wady postawy Rehabilitacja często okazuje się najlepszym rozwiązaniem, bowiem jest skuteczna zarówno w okresie dzieciństwa, jak i w dorosłym życiu. Oczywiście im szybciej ją rozpoczniemy, tym lepiej, bowiem najlepsze rezultaty są wówczas, gdy rehabilituje się dziecko. Niezależnie jednak od tego, w jakim wieku jest osoba wymagająca rehabilitacji wszystkie ćwiczenia odbywają się pod okiem fizjoterapeuty, który dobiera je indywidualnie do każdego pacjenta.
Warto już od najmłodszych lat dbać o swoją postawę. Powinniśmy prowadzić aktywny tryb życia i ruszać się jak najczęściej. Uprawianie sportów, takich jak pływanie bądź ćwiczenia rozciągające są doskonałe. Istotne jest także, by zrezygnować z wielu godzin przesiadywania przed telewizorem lub telefonem, a zastąpić je spacerem lub bieganiem. Wyjdzie to z pewnością nam na dobre i być może zapobiegnie powstawaniu wad postawy, które są niezwykle uciążliwe i stale pogłębiają się.