Szklane balustrady

Projektuję szklane balustrady

Projektowanie z różnych materiałów zawsze było dla mnie interesującym zajęciem. Najpierw musiałam poszukać informacji na temat tego, jakie właściwości ma dany materiał, jakie ma odcienie, co można a czego nie można z niego robić, jak należy to potem konserwować.

Szklane balustrad są trudne do zaprojektowania

Szklane balustradyBez tych wiadomości mogłabym stworzyć jedynie coś bardzo nieprzemyślanego, co nie nadawałoby się do użytkowania. Dlatego też kiedy poproszono mnie o stworzenie kilku projektów zrobionych ze szkła to wiedziałam, że najpierw muszę się do tego przygotować. Na pewno zabudowy szklane będą wykonane z innego rodzaju szkła niż szklanki, w końcu to duże konstrukcje, prawie jak ściany, więc muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak stłuczenia i zadrapania. Daszki szklane muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych, bo są narażone na niskie, jak i na wysokie temperatury, a do tego na słonce, deszcz i śnieg. Nie mogą się zatem zniszczyć pod ich wpływem, więc szkło potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia. Szklane balustrady są podobnie wykonane jak zabudowy, to podobny rodzaj szkła. Jedyne czego nie wiedziałam to jak jest wykonana grafika na szkle. Okazało się, ze jest to technika przenoszenia fotografii na taflę szklaną. Później jednak okazało się, ze nie mam się tym zajmować, więc skupiłam się na pozostałych elementach.

Starałam się, żeby były one nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne i trwałe, więc wybierałam najlepsze modele szkła. Potem taki projekt poszedł do akceptacji zamawiającego, a dopiero wtedy mógł trafić do produkcji. Lubię takie wyzwania projektowe, bo to zawsze dla mnie coś nowego.