Skuteczne nawadnianie pól uprawnych

Podlewanie roślin jest bez wątpienia bardzo ważną czynnością bez względu na to czy prowadzimy duże uprawy czy też mamy kilka roślin w przydomowym ogródku. W naszym klimacie opadów deszczu jest dość dużo ale niestety zdarzają się też takie okresy w ciągu roku, że konieczne jest podlewanie roślin. W takim wypadku warto by było stosować specjalne systemy stworzone do tego typu zadań.

Efektywne systemy nawadniające

kropelkowe systemy nawadnianiaW przypadku małego ogródka można się pokusić o podlewanie z użyciem tradycyjnych metod. Jednak gdy jesteśmy rolnikami czy sadownikami to wówczas już takie rozwiązania nie będą skuteczne. W takim wypadku świetnie sprawdzić się mogą kropelkowe systemy nawadniania. Takie systemy znacznie różnią się od systemów jakie mogliśmy spotykać do tej pory. Do niedawna podlewanie roślin realizowane było przy użyciu zraszaczy. W tym przypadku jednak dochodziło do marnowania bardzo dużej ilości wody. Natomiast w przypadku systemów nawadniania kropelkowego jest tak, że woda doprowadzana jest bezpośrednio do systemów korzeniowych. Do tego zadania wykorzystywane są specjalne bagnety, które wbija się w ziemię w pobliżu rośliny. Do nich doprowadza się wodę cienkimi przewodami. W efekcie woda jest dawkowana roślinom przez praktycznie cały czas i nie dochodzi do takiej sytuacji, że gleba na której rosną nasze rośliny nadmiernie wysycha. Systemy, o których mowa są montowane coraz częściej.

Początkowo nawadnianie kropelkowe stosowane było głównie przez osoby zajmujące się uprawą truskawek i innych roślin tego typu. Z biegiem czasu zaczęto te systemy stosować również na innych polach uprawnych. Na ten moment można spotykać się również z tym, że nawadnianie kropelkowe jest wykorzystywane do podlewania trawników. Systemy tego typu działają bezobsługowo.