Sprzęt i elementy do frezowania CNC

Ponieważ obróbka CAD / CAM i wieloosiowe CNC z wieloma osiami obrotowo-frezowymi staje się normą, nawet w przypadku „zwykłych” (innych niż „specjalne”) zastosowań, mechanicy obecnie często troszczą się o precyzyjne przesuwanie niemal dowolnego wrzeciona przez 360 °. Współrzędne są przesyłane do sterownika maszyny z oddzielnego programu CAD.

Oprogramowanie wspomagające proces frezowania CNC

frezowanie cncWłaściciele routerów CNC często mają dwie aplikacje – jeden program do tworzenia projektów (CAD), a drugi do tłumaczenia tych projektów na program instrukcji dla maszyny (CAM) „G-Code”. Maszyny CNC mogą istnieć w praktycznie dowolnej formie maszyn manualnych, takich jak frezarki poziome. Najbardziej zaawansowane frezarki CNC, maszyna wieloosiowa, dodają dwie dodatkowe osie oprócz trzech normalnych osi (XYZ). Frezarki poziome mają również oś C lub Q, co pozwala na obracanie poziomo zamocowanego przedmiotu obrabianego, zasadniczo umożliwiając asymetryczne i mimośrodowe toczenie. Piąta oś (oś B) kontroluje pochylenie samego narzędzia. Gdy wszystkie te osie są używane w połączeniu ze sobą, niezwykle skomplikowane geometrie, nawet geometrie organiczne, takie jak głowa ludzka, mogą być wykonane z tymi maszynami ze względną łatwością. Ale umiejętność programowania takich geometrii jest większa niż większość operatorów. Dlatego 5-osiowe frezarki są praktycznie zawsze programowane za pomocą CAM. Proces, jakim jest frezowanie cnc rozpoczyna się od stworzenia projektu części 2D lub 3D CAD.Następnie ukończony projekt jest eksportowany do formatu pliku kompatybilnego z CNC i konwertowany przez oprogramowanie CAM na program maszyny CNC, który dyktuje działanie maszyny i ruchy oprzyrządowania na obrabianym przedmiocie.

Zanim operator uruchomi program CNC, przygotowują frezarkę CNC, mocując przedmiot na powierzchni roboczej maszyny (tj. stole roboczym) lub urządzeniu mocującym (np. imadle) i mocując narzędzia frezujące do wrzeciona maszyny.