Stała opieka w domu spokojnej starości i pomoc osobom starszym

 

Jeszcze nie tak dawno temu domy spokojnej starości nie kojarzyły się najlepiej. Teraz jest zupełnie inaczej – niektórzy starsi ludzie wręcz chcą zamieszkać w takim domu na starość, ponieważ tam są otaczani przez innych ludzi w podobnym wieku, nie są sami, zawsze mogą z kimś porozmawiać, a do tego mają zapewnioną dobrą opiekę medyczną.

Kontakt z osobami w podobnym wieku w domu seniora

dom opiekiTeraz nie mówi się o domach spokojnej starości domy starców. Są to domy dla seniorów, które posiadają bardzo dobre warunki. Placówki są zadbane, nieraz ulokowane na naprawdę pięknych terenach – w pobliżu lasów, jezior, w górach, nad morzem i innych. Świadomość na temat domów seniora znacznie wzrosła i właśnie dlatego niejednokrotnie to osoby starsze samodzielnie podejmują decyzję o zmianie miejsca zamieszkania, czyli przenosinach do domu spokojnej starości. Taki dom opieki daje przede wszystkim opiekę całodobową. W domu seniora zatrudnione są opiekunki, które pracują tam w ciągu dnia i nocą. Mają one za zadanie pomagać osobom starszym w codziennych czynnościach. Chodzi tu także o takie czynności jak korzystanie z toalety, mycie się, przebieranie, nawet karmienie, chodzenie na spacery i znacznie więcej. Jedną z głównych zalet ośrodków dla osób starszych jest profesjonalna opieka i nadzór lekarzy oraz pielęgniarek. Lekarze regularnie badają osoby starsze, zlecają badania dodatkowe, przepisują leki.

Z kolei pielęgniarki mają dopilnować, by leki były przyjmowane o regularnych porach dnia. Możliwy jest nawet nadzór medyczny przez 24 godziny na dobę. To sprawia, że opieka medyczna może zadziałać bardzo szybko, gdyby coś się wydarzyło. Oprócz tego domy seniora zapewniają kontakt z osobami w tym samym wieku. Te osoby mają podobne problemy. Osoba starsza może liczyć na kontakt ze swoimi rówieśnikami.