Sygnalizatory optyczne wzbogacone o akustykę

W wielu nieruchomościach można spotkać dodatkowe systemy, które mają zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających na ich terenie. W zależności od zadania poszczególne elementy posiadają dedykowaną konstrukcję oraz są przeznaczone do realizacji określonej funkcji. Przykładem może być chociażby system alarmowy, który ma chronić mienie zgromadzone na terenie budynku.

Rodzaje sygnalizatorów alarmowych

sygnalizator optyczno akustycznyPrzeważnie składa się z on z czujek, które mają wykryć potencjalnie niepożądane zachowania, centrali, która je analizuje, manipulatora za pomocą którego można wprowadzać ustawienia oraz sygnalizatorów, których zadaniem jest wystraszenie osoby podejmującej próbę ingerencji. Podobnie działa również system sygnalizacji pożaru, który można spotkać w budynkach, gdzie jednocześnie może przebywać wiele osób. Składa się on ze zdecydowanie większej liczby elementów, a każdy z nich musi spełniać obowiązujące wymogi prawne oraz normy. Niemniej jednak zarówno w jednym jak i drugim przykładzie najczęściej stosowanym urządzeniem alarmowym jest sygnalizator optyczno akustyczny, który działa na dwa zmysły jednocześnie. Sprzęt tego typu jest najskuteczniejszy jeśli chodzi o ostrzeganie ludzi przed zagrożeniem. Jego człon akustyczny generuje dźwięk o bardzo dużym natężeniu, natomiast człon optyczny błysk impulsowy. Dzięki temu jest on zarówno dobrze dostrzegalny jak i również dobrze słyszalny z większych odległości.

Warto wspomnieć, że na rynku dostępny jest szeroki wybór tego typu urządzeń zarówno producentów krajowych jak i również zagranicznych. Przy wyborze warto kierować się parametrami elektrycznymi, dodatkowymi funkcjonalnościami, ceną oraz okresem gwarancji. W zależności od aplikacji mogą być również wymagane różnego rodzaju certyfikaty czy atesty potwierdzające skuteczność działania takiego sprzętu w dedykowanych warunkach.