Tradycyjne ogrzewanie vs. panele na podczerwień

 

Centralne ogrzewanie działa poprzez ogrzanie powietrza wokół grzejnika, co tworzy prądy konwekcyjne, które przenoszą ciepło w pomieszczeniu. Konwekcja jednak niewystarczająco ogrzewa powierzchnie przedmiotów w pomieszczeniu w związku z czym koszty energii mogą być wyższe.

Zalety używania paneli na podczerwień

wydajne grzejniki elektryczne na podczerwieńCiepłe powietrze ma wysoką wilgotność względną, a gdy styka się z zimną powierzchnią, dochodzi do kondensacji, co zwiększa ryzyko wystąpienia pleśni.  Podczerwień natomiast ogrzewa powierzchnie przedmiotów bez podgrzewania powietrza. W związku z tym względna wilgotność powietrza pozostaje niska, a gdy powietrze styka się z ciepłą powierzchnią, nie dochodzi do kondensacji. Z estetycznego punku widzenia warto pamiętać, że wydajne grzejniki elektryczne na podczerwień, występują w wielu różnych wzorach.  Można wybierać spośród wielu atrakcyjnych modeli, takich, które można zawiesić pod sufitem, wolnostojących lub zawieszanych na ścianie. Elektryczne panele na podczerwień zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne grzejniki elektryczne. Dzieje się tak dlatego, że ogrzewają przedmioty, takie jak meble lub ściany, posiadające termiczną i zatrzymują ciepło. Powietrze natomiast nie posiada masy termicznej w związku z czym musi być stale podgrzewane, aby utrzymać ciepło w pomieszczeniu. Elektryczne panele grzewcze na podczerwień mogą być włączane i wyłączane indywidualnie, co oznacza, że ​​nie muszą być włączone w pomieszczeniach, z których użytkownik nie korzysta, co pozwala zaoszczędzić na kosztach związanych z opłacaniem rachunków za ogrzewanie. Jedna z istotnych zalet jest fakt, że grzejniki te wymagają minimalnej konserwacji po zainstalowaniu.

W przeciwieństwie do systemów ogrzewania w których przewodnikiem ciepła staje się woda nie występuje tu ryzyko związane z osadzaniem się kamienia lub kamieniem lub korozją wewnętrzną, co w znacznym stopniu zmniejsza wydajność urządzeń grzewczych.