Ubiór w XVII wieku

W obecnych czasach moda jest bardzo elastycznym pojęciem, które charakteryzuje się tym, iż każdy z nas może ubierać co chce. Niegdyś jednak wyraźnie zaznaczano różnice płciowe, dzięki czemu kobieta przede wszystkim nosiła suknie. Każdy wiek to bardzo ciekawy fragment historyczny, o którym warto dowiedzieć się nieco więcej informacji.

Sposób ubierania w XVII wieku

stroje z xvii wiekuGdy myślimy o ubraniach zapewne każde z nas ma inny styl, który odzwierciedla jest charakter oraz podejście do obowiązków. Niestety, w innych wiekach było całkowicie inaczej, ponieważ moda była odgórnie ustalona i ubierano się tak samo. Przykładem mogą być stroje z XVII wieku, które charakteryzowały się wyraźnym podziałem na stroje damskie oraz męskie. Suknie były przede wszystkim bardzo długie, aby nie odsłaniać nagiej skóry, ponieważ było to uznawane za erotykę. Dodatkowo, im wyższy status społeczny kobiety tym jej suknia była bardziej zdobna, a kolory wyraziste. Mogły mieć one wtedy tren, złote taśmy oraz wyraziste długie rękawy. Przy tym suknia miała uwydatniać wąską kibić kobiety i szerokie biodra, dzięki kształtowi ubrania. Z kolei mężczyzna nosił szerokie spodnie, buty z wysoką cholewą oraz żupan, pod który wkładał zdobne w koronki koszule. Również w tym przypadku rodzaj zdobień stroju świadczył o statusie społecznym mężczyzny. Barok był intrygującą epoką, w trakcie której liczyło się to, aby zaskakiwać ponadczasowym i zdobnym ubiorem.

Jeśli jesteśmy zainteresowani historią mody warto spojrzeć w szczególności na barok, czyli wiek XVII. Cechował się ona nadzwyczajnym przepychem, który odnosił się nie tylko do strzelistej architektury, ale również bardzo zdobnych kreacji. Strój miał pokazywać status majętny danej osoby, dodając jej polotu i zainteresowania.