Wapno chlorowane – właściwości

Wapno magnezowe jest substancją doskonale znaną każdemu z nas. Jednak w grupie wapień, także palonych możemy natrafić na nieco innych rodzaj wapna o szerokim spektrum zastosowań. Mowa tu o wapnie chlorowanym, którego właściwości doceniane są w wielu branżach. Rzadziej występuje ono pod nazwą: sól wapniowa kwasu podchlorawego. Z pełnej nazwy można jasno wywnioskować co jeszcze jest składnikiem tego związku.

Zastosowanie wapna chlorowanego

wapno chlorowaneWapno chlorowane jest związkiem o silnych właściwościach utleniających, co czyni go niezwykle często wykorzystywaną substancją do dezynfekcji i wybielania. Z właściwości tych korzysta przede wszystkim branża medyczna. Samo wapno chlorowane jest bowiem wykorzystywane do odkażania karetek czy urządzeń sanitarnych. Swoje zastosowanie odnalazło jednak również w zupełnie odmiennej branży. A mowa tutaj o przemyśle tekstylnym. To właśnie tam związek ten wykorzystywany jest do bielenia. Z kolei w przemyśle spożywczym odnajduje się doskonale jako środek służący do dezynfekcji wody pitnej i technologicznej, a także narzędzi czy pojemników wykorzystywanych w wykonywanych procesach. Warto jednak pamiętać, że podczas stosowanie tego związku należy zachować bezpieczeństwo. W stanie suchym po zmieszaniu z etanodiolem powoduje zapłon. Mimo wszystko nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystali z niego użytkownicy indywidualni. Sprawdza się bowiem nie tylko w gałęziach przemysłu, ale może zostać również wykorzystany w domu.

To co sprawia, że wapno chlorowane może być niebezpieczne to nieodpowiednie stosowanie w zbyt dużej ilości. Jeśli jednak dostosujemy się do informacji podanych przez producenta wapno chlorowane będzie doskonałą substancją odkażającą oraz dezynfekującą. Wówczas możemy liczyć na niezawodną skuteczność.