Wytwarzanie niektórych elementów jest skomplikowanym procesem. Szczególnie tworzywa sztuczne, z których obecnie jest wykonywanych wiele przedmiotów codziennego użytku muszą być ukształtowane w odpowiedni sposób tak żeby spełniały swoją funkcję. Nie bez znaczenia jest również typ tworzywa oraz dodatki, które decydują o finalnych właściwościach.
Cechy charakterystyczne procesu wtryskiwania tworzyw
W celu wytwarzania nawet najbardziej skomplikowanych kształtów stosowane są formy wtryskowe, które są podstawowym narzędziem do wytwarzania przedmiotów z tworzyw sztucznych. Podstawowym zadaniem formy jest umożliwienie wtrysku granulatu gniazda formującego w celu wytworzenia finalnego kształtu. Drugą równie ważną funkcją jest odprowadzenie ciepła z granulatu. Gniazdo składa się z następujących elementów: gniazdo formujące, układ wlewowy, układ chłodzący, układ wypychania wypraski i wlewka, elementy prowadzące , napędy płyt i segmentów oraz obudowa. Formy wtryskowe są obecnie jednymi z najważniejszych elementów, które maja decydujący wpływ na finalną postać produktu z tworzywa. Właśnie dlatego ich projekt jest często realizowany przez zespół specjalistów, który stara się przewidzieć wszystkie możliwe utrudnienia. Ich rozwiązanie przybliża zespół do opracowania formy, która może być stosowana do produkcji wyrobów na szeroką skalę. Warto dodać, że po opracowaniu formy ciężko jest przeprowadzić jakiekolwiek zmiany w jej konstrukcji.
Właśnie dlatego tak ważnym etapem jest projekt, który musi być zrealizowany poprawnie i bez żadnych błędów. Jak widać zagadnienia związane z wytwarzaniem produktów z tworzyw sztucznych są stosunkowo skomplikowane. Nowoczesne zakłady produkcyjne dysponują maszynami takimi jak wtryskarki, które umożliwiają wytwarzanie przedmiotów z granulatu. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniej formy, która nadaje kształt wypraski.