Z czego jest zbudowana waga samochodowa

 

Ogólnie waga samochodowa lub waga pomostowa to duży zestaw wag, zwykle montowanych na stałe na betonowym fundamencie, służących do ważenia całych pojazdów drogowych oraz ich zawartości. Ważąc pojazd zarówno pusty, jak i załadowany, można obliczyć obciążenie przenoszone przez pojazd.

Waga samochodowa składa się z pomostu wagowego

wagi samochodoweKluczowym elementem, który wykorzystuje pomost wagowy do wykonania ważenia, są ogniwa obciążeniowe, przez co wagi samochodowe mogą być montowane powierzchniowo za pomocą rampy prowadzącej na niewielką odległość, a urządzenia do ważenia znajdują się pod spodem, lub mogą być montowane w studzience wraz ze sprzętem do ważenia i platformą w studzience, tak aby powierzchnia ważenia znajdowała się na poziomie drogi. Zazwyczaj są one zbudowane ze stali lub betonu i z natury są wyjątkowo wytrzymałe. We wcześniejszych wersjach most był zainstalowany na prostokątnym dole, który zawiera dźwignie, które ostatecznie łączą się z mechanizmem równoważącym. Najbardziej złożoną częścią tego typu jest umieszczenie dźwigni pod wagą, ponieważ reakcja wagi musi być niezależna od rozkładu obciążenia. Nowoczesne urządzenia wykorzystują wiele czujników obciążenia, które łączą się ze sprzętem elektronicznym w celu zsumowania sygnałów wejściowych czujnika. W każdym typie półstałej wagi odczyty masy są zwykle rejestrowane w pobliskiej chacie lub biurze. Wiele wag jest teraz połączonych z komputerem, na którym działa oprogramowanie wagi samochodowej, które może drukować bilety i zapewniać funkcje raportowania.

Zasadniczo wagi ciężarowe mogą być wykorzystywane do dwóch głównych celów: Sprzedaż lub obciążanie wagowe przez most (zatwierdzone przez handel). Waga sprawdza wagę zarówno masy osi, jak i masy całkowitej pojazdu. Pomaga to zapobiec przeciążeniu osi i możliwym ciężkim karom.