Klimakonwektor jest urządzeniem, który łączy w sobie cechy grzejnika konwekcyjnego oraz klimatyzatora. Jego zadaniem jest więc ogrzewanie pomieszczenia kiedy jest zimno, z kolei w okresie letnim schładzanie. Mimo, że niewielu korzysta z jego funkcji, jego popularność z roku na rok wzrasta ze względu na możliwość łączenia z pompami ciepła czy kotłami c.o.
Zalety klimakonwektora kanałowego
Niewielu na etapie budowy bądź remontu zastanawia się nad chłodzeniem pomieszczeń w czasie upałów. Zwykle jesteśmy skupieni na montażu instalacji, która zapewni nam ciepło w zimowe dni. Zwykle sam klimakonwektor był wykorzystywany w budynkach przestrzeni publicznej w celu zapewnienia odpowiednich warunków do pracy. Spotkać mogliśmy się zatem z nim w urzędach, bankach czy też galeriach handlowych. Dziś coraz więcej właścicieli prywatnych budynków decyduje się na jego montaż, głównie ze względu na możliwość zastosowania go w połączeniu z pompami ciepła oraz większością kotłów. Samo urządzenie zamknięte jest zwykle w estetycznej obudowie. Możemy jednak także kupić klimakonwektor kanałowy do zabudowy i wykonać ją według własnych preferencji. Aby urządzenie mogło prawidłowo działać w okresie zimowym oraz oddawać ciepło konieczne jest dostarczenie do niego wody. Zwykle do jej podgrzania wykorzystywany jest kocił c.o. Z kolei w okresie wysokich temperatur woda schładzana jest w agregacie chłodniczym. Wewnątrz urządzenia znajdują się wentylatory, które wymuszają ruch powietrza. Tym samym w szybki sposób schładzają bądź ogrzewają pomieszczenie.
Dzięki zastosowaniu klimakonwektorów powietrze znajdujące się wewnątrz pomieszczenia jest odpowiednio oczyszczane oraz przefiltrowywane. Z pewnością jest to bardzo dobra wiadomość dla alergików. Mimo, że sam zakup wiąże się z niemałymi kosztami, jego zużycie energii elektrycznej w późniejszym czasie nie jest zbyt wysokie.