Poruszając się po drodze samochodem, rowerem bądź pieszo wszędzie napotykamy barierki ochronne. Mają one przede wszystkim zapewnić nam bezpieczeństwo, ale też stanowić powinien rodzaj ostrzeżenia dla uczestników ruchu drogowego, że znajdują się w miejscu gdzie może być dużo ludzi i trzeba uważać.
Zastosowanie barier ochronnych
Barierki ochronne spotykamy na przystankach autobusowych, tramwajowych, dworcach kolejowych, czy chociażby na koncertach. Przede wszystkim mają nas one chronić przed zagrożeniem. Jednak musimy pamiętać o ich prawidłowym stosowaniu zgodnie z przepisami. Najpopularniejsze są barierki w kolorze żółtym, ewentualnie czarnym. Stosowane są również te biało-czerwone. Często są one połączone łańcuchami i oddzielają jezdnię od chodnika. Jeśli zdarzy się niechciany wypadek, to właśnie one przyjmują prawie całą siłę uderzenia i dzięki nim pojazdy nie przedostają się na pasy dla pieszych. Bariery ochronne drogowe spotkamy również na autostradach, drogach ekspresowych, czy po prostu na poboczach. Nie tylko oddzielają one od siebie pasy jezdni, ale też można na nich umieszczać specjalne znaki odblaskowe, które będą informować kierowców na przykład o zakręcie, skrzyżowaniu czy stacji benzynowej. Spotkamy je również na budowie, lecz tam będą one raczej plastikowe. Te, które widzimy na co dzień wykonywane są z o wiele twardszych materiałów, tak by nie tylko chronić, ale też po to, by władze danego miasto nie musiały ich ciągle wymieniać. Dodatkowo są one pokryte warstwą specjalnego lakieru, który hamuje proces rdzewienia.
Widząc bariery ochronne powinniśmy zachować szczególną ostrożność, nie zważając na to jak dobrze znamy teren, po którym się poruszamy. Nigdy nie wiadomo na co się natkniemy i co może się w wyniku tego stać. W związku z tym prowadząc samochód musimy pamiętać, żeby być wypoczętym i w pełni skoncentrowanym.