Zastosowanie metalograficznych badań makroskopowych

Wiele materiałów w dzisiejszych czasach wytwarzanych jest z wszelkiego rodzaju metali. Niestety nie zawsze spotykamy się z rzetelnością ze strony producentów lub serwisantów, dlatego bardzo ważne jest badanie struktury metali za pomocą specjalistycznej diagnostyki metalograficznej w metalurgii.

Działanie i skuteczność metalograficznych badań makroskopowych

metalograficzne badanie makroskopoweDo badań jakości metali służą różne metody. Jedną z nich jest badanie mikroskopowe, które polega na badaniu mikrostruktury metali, aby sprawdzić, z jakiej jakości materiałem mamy do czynienia. Jednak bardzo ważne jest wykonanie badania makroskopowego przed mikroskopowym. Metalograficzne badanie makroskopowe polega na obejrzeniu i szczegółowym przeanalizowaniu struktury metalu przy pomocy małego powiększenia, np. lupy. Metal do badania jest dokładnie wyszlifowany oraz wytrawiony odpowiednimi odczynnikami, abyśmy wiedzieli, że badamy czysty metaliczny materiał. Badanie to służy to wykrycia pęknięć, zawalcowań, jam skurczowych, nieciągłości materiału lub wtrąceń niemetalicznych, takich jak siarka czy fosfor. Ponadto badania te pozwalają na zbadanie głębokości zahartowania, oraz pasmowości, włóknistości i kierunkowości struktury. Szczegółowe zbadanie metalu pod tym kątem pozwala na ocenę jakości materiału. W przypadku wątpliwości, można poddać materiał badaniom mikroskopowym.

W dzisiejszym świecie większość przedmiotów wykonana jest z różnego rodzaju metali. Każdy metal ma swoje określone cechy charakterystyczne, dlatego też każdy przedmiot ma określoną grupę metali z których może być wykonany. Niestety często stajemy się ofiarami oszustw, ponieważ wiele razy używany jest metal podobny z wyglądu, a nawet z masy, ale niestety ma zupełnie inne właściwości, ponieważ jest tanim zamiennikiem.