Zatrudnianie pracowników spoza Polski

Mnóstwo osób narzeka na to, że w Polsce stopa życiowa jest na dość niskim poziomie i ciężko się żyje w naszym kraju. Wiele osób żeby odmienić swój los decyduje się na zostawienie w kraju swojej rodziny i wyjeżdżają oni do pracy za granicę. Dla polskich przedsiębiorców jest to bardzo zła wiadomość bowiem oznacza ona, że konieczne będzie szukanie nowych specjalistów.

Proces zatrudniania obywateli Mołdawii

pracownicy z mołdawiiJeszcze kilkanaście lat temu dość rzadkim zjawiskiem było to gdy polskie firmy zatrudniały pracowników będących obywatelami innego kraju. Raczej standardem bywało to, że w polskich firmach pracowali sami Polacy. Obecnie niestety wielu naszych rodaków zostało skuszonych zarobkami w zagranicznych firmach. Dlatego też przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność gospodarczą na terenie naszego kraju zmuszeni są do tego by zatrudniać na ich miejsce obcokrajowców. Do Polski coraz częściej przyjeżdżają pracownicy z Mołdawii, Ukrainy, Rosji czy Białorusi. Na północnym-wschodzie naszego kraju z kolei dość często spotkać możemy Litwinów czy Łotyszy. Zważając na problemy kadrowe w polskich firmach nasz rząd postanowił nieco ułatwić procesy związane z zatrudnianiem obcokrajowców. Nie ma już tak dużo ograniczeń jak jeszcze kilkanaście lat temu. Pracownicy z Mołdawii mogą w Polsce podejmować obecnie najróżniejsze prace przez bardzo dług czas. Najczęściej są oni zatrudniani w firmach budowlanych oraz tych zajmujących się produkcją różnych towarów.

Na chwilę obecną polska gospodarka bez wkładu jakim są obcokrajowcy wyglądałaby zdecydowanie gorzej. Jeszcze do niedawna w Polsce było bezrobocie a Urzędy Pracy były pełne osób szukających zatrudnienia. Obecnie bezrobocie znacznie spadło ale powodem tego są właśnie wspomniane już wcześniej wyjazdy do pracy za granicę.