geodeta

Zawód geodety pod lupą

Jeśli idąc po mieście zauważysz człowieka ubranego w strój roboczy, który wpatruje się w dziwne urządzenie umieszczone na trójnogu, to już wiesz, że to najpewniej geodeta. Zazwyczaj ludzie kojarzą geodetów z ludzikami wpatrującymi się w swoje śmieszne przyrządy i patrzą na nich z góry.

Jak pracuje geodeta?

geodetaJednak usługi geodezyjne są niezwykle potrzebne w codziennym funkcjonowaniu naszego społeczeństwa. W tak dużym mieście jak na przykład Poznań znajdują się setki budynków i różnego rodzaju działek, mnóstwo ulic, chodników. Gdyby każdy budował na oko tak jak chce, bez żadnych pomiarów, szybko nastąpiłby chaos i nikt nie mógłby być pewien, czy centrum handlowe nie wchodzi na działkę osiedla bloków luksusowych. W dzisiejszym świecie wszystko wymaga dokładnych pomiarów, począwszy od szerokości chodniczka między blokami na działkach budowlanych o powierzchni wielu hektarów skończywszy. Dokładne pomiary ważne są w górnictwie, wyznaczaniu działek rolnych na wsiach, wytyczaniu tras komunikacyjnych i wielu innych dziedzinach. Do wykonywania pomiarów geodeta Poznań wykorzystuje szereg urządzeń, od tych prostych jak poziomice zawierające libelle do teodolitów czy dalmierzy laserowych.

 

Najczęściej właśnie tymi śmiesznymi przyrządami z trzema metalowymi nóżkami są teodolity służące do pomiarów kątów pionowych i poziomych, dalmierze laserowe używane do określania odległości lub niwelatory, za pomocą których wykonuje się różnicy wysokości między danymi obiektami. Praca geodetów jest niezwykle ważna i umożliwia nam codziennie funkcjonowanie w cywilizacji.