Charakterystyka nowoczesnych systemów karmienia bydła

W dzisiejszych czasach, gdzie każdego dnia rozwój technologiczny zaskakuje nowymi rozwiązaniami, możemy również zauważyć postęp, w branży rolniczej i hodowlanej. Na szczególną uwagę zasługują urządzenia i systemy karmienia paszami, oraz w pełni zrobotyzowane linie do ich podawania.

Automatyzacja i robotyzacja w żywieniu bydła

paszociągiRozwój i zwiększenie produkcji bydła, w znaczącym stopniu zależy od sposobu żywienia, oraz zadawania paszy. W dawce pokarmowej paszy musi znajdować się jednocześnie odpowiednia ilość składników mineralnych, energetycznych i białkowych. By spełnić te wymagania niezbędne jest dopasowanie, odpowiedniego systemu zadawania pasz. Zastosowanie robotyzacji w oborze ma za zadanie zminimalizować koszty, oraz pracochłonność, przy jednoczesnym podniesieniu jakości produkcji. Dotychczas w systemach żywieniowych do zadawania paszy, najczęściej wykorzystywano mieszające wozy paszowe. Jednak coraz częściej proponowane są urządzenia w pełni zrobotyzowanie, gdzie wszystkie składniki dawki, a więc pasze objętościowe i treściowe są podawane w postaci jednej mieszanki pełnoporcjowej, dostępnej dla zwierząt przez całą dobę, a skład dawki jest odpowiednio dostosowany do określonej grupy żywieniowej. Bardzo popularnym rozwiązaniem do zadawania pasz jest zastosowanie przenośników taśmowych, czyli tak zwane paszociągi. W tym przypadku za wymieszanie paszy odpowiada mieszalnik stacjonarny, który podobnie jak wóz paszowy wyposażony jest w pionowe lub poziome ślimaki mieszające i rozdrabniające paszę.

Mieszalnik ze względu na swoje rozmiary może znajdować się poza budynkiem inwentarskim, natomiast cały paszociąg może być zamocowany na wysokości około 2,5 metra. Dlatego też, zadawana pasza na etapie mieszania jest odpowiednio zraszana, za pomocą specjalnie zamontowanych zraszaczy umieszczonych nad mieszalnikiem. Dzięki temu wszystkie składniki paszy trafią wprost na korytarz paszowy, lub do żłobu.