Czy białko zwierzęce można zastąpić roślinnym?

Wbrew powszechnej opinii nie tylko mięso jest dobrym źródłem białka i może dostarczyć naszemu organizmowi niezbędnych aminokwasów. Wcale nie jest tak, że białka roślinne nie są pełnowartościowymi składnikami. Źródłami białka roślinnego są m.in. oczywiście warzywa i owoce ale też np. orzechy i różnego rodzaju nasiona.

Białko pochodzenia roślinnego jest dla nas zdrowe

białko roślinneOczywiście zwiększone spożywanie białka roślinnego jest domeną wegetarian i weganów, ale również osoby na diecie redukcyjnej powinny spróbować zastąpienie białka zwierzęcego białkiem roślinnym. Ale w ostatnim czasie dużo słyszy się też o sportowcach, którzy całkowicie zrezygnowali z białka zwierzęcego i radzą sobie bardzo dobrze i odnoszą sukcesy w swojej dziecinie sportu. Tak więc, na ich przykładzie można stwierdzić, że tak, białko roślinne może zastąpić białko zwierzęce i to bez szkody na naszym organizmie. Jednakże rezygnując z mięsa trzeba pamiętać, że choć rośliny zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, z których zbudowane jest białko to proporcje tych aminokwasów się różnią. Jak wiadomo  białko ma duży wpływ na utrzymanie i wzrost masy mięśniowej. Dlatego też będąc sportowcem i chcąc uzupełnić białko w organizmie można stosować odżywki, które są wegańskie, a więc stanowią źródło białka roślinnego. Takie wegańskie odżywki są dostępne w wielu smakach i jest naprawdę zdrowe. Takie produkty nadają się do treningu siłowego oraz wytrzymałościowego.

Co ciekawe to wcale nie wszystkie warzywa czy owoce będą najlepszym źródłem białka roślinnego. Ktoś, kto chce uzupełnić swoje zapotrzebowanie na białko nie odżywką, a konkretnymi produktami powinien często sięgać po orzechy, nasiona oraz strączki. Jednakże kupno wegańskiej odżywki białkowej też jest świetnym pomysłem i to nie tylko dla sportowców.