Rozwijające zabawki

Pierwszych kilka lat życia dziecka ma kluczowy wpływ na całokształt jego rozwoju.Do szóstego roku zycia rozwój na różnych płaszczyznach przebiega w niesamowicie szybkim tempie. Potem dziecko jest już praktycznie w pełni ukształtowane jak chodzi o charakter, zainteresowania i wstępne umiejętności, które będą potem kształtować jego życie. 

Zabawka, która stymuluje zmysły

zabawki sensoryczne dla maluchówZabawa przygotowuje dzieci do życia w dorosłości, jest więc cięższą pracą, niż mogłoby się pierwszy rzut oka wydawać.  Dzieci naśladują dorosłych i w ten sposób uczą się funkcjonować w świecie. Obowiązkiem rodziców i opiekunów jest umożliwienie najmłodszym równomiernego rozwoju na wszystkich płaszczyznach. Warto więc zadbać o to, aby zabawki, które kupuje się już od wieku niemowlęcego, miały wpływ na wszystkie zmysły. Bardzo popularne w ostatnich latach stały się zabawki sensoryczne dla maluchów, które mają wpływać na wzrok, słuch, dotyk- słowem, wszystkie zmysły. Zabawki dostosowane są do każdej kategorii wiekowej i są bardzo dobrym stymulatorem rozwoju, szczególnie dla najmłodszych. Mózg już w wieku niemowlęcym uczy się przetwarzać i integrować wszystkie bodźce, docierające  z zewnątrz. Odpowiednia stymulacja, w formie sensorycznych zabawek sprzyja więc odpowiedniemu kształtowaniu się umysłu.  Dzięki temu dzieci wyrastają na bardziej inteligentniejsze, bystrzejsze i pewniejsze siebie, a tacy ludzie o wiele łatwiej radzą sobie w życiu i potrafią wnosić sporą wartość w życie innych ludzi.

Jako rodzice czy opiekunowie mamy obowiązek wychować i ukształtować nasze dzieci w takim sposób, aby  jak najlepiej mogły one realizować w przyszłości swój potencjał. Jeżeli wiemy, że najwięcej nawyków i umiejętności kształtuje się do szóstego roku zycia, to będziemy zapewniać dziecku odpowiednie środowisko do rozowju.