Rodzaje dysków twardych

Większość nowoczesnych laptopów odchodzi od tradycyjnych napędów mechanicznych na rzecz bardziej trwałych i mniejszych opcji półprzewodnikowych. Ta zmiana jest napędzana przez fakt, że laptopy są coraz mniejsze, a więc ich wewnętrzna przestrzeń jest ograniczona i nie ma już miejsca na większe urządzenia pamięci masowej.

Jaki dysk twardy wybrać do laptopa?

dyski twarde do laptopówDyski twarde (HDD) są nadal najbardziej rozpowszechnioną formą przechowywania w laptopie i są dość proste. Zasadniczo dysk jest określany na podstawie jego pojemności i prędkości obrotowej. Dyski twarde do laptopów o większej pojemności mają lepszą wydajność niż dyski mniejsze, a dyski o szybszym działaniu, w porównaniu z dyskami o podobnej pojemności, są zwykle bardziej czułe niż dyski wolniejsze. Wolniejsze, obracające się dyski twarde mają jednak niewielką przewagę, jeśli chodzi o czas pracy laptopa, ponieważ pobierają mniej energii. Napędy do laptopów mają zwykle rozmiar 2,5 cala i mogą mieć pojemność od 160 GB do ponad 2 TB. Większość systemów ma od 500 GB do 1 TB przestrzeni dyskowej, co jest więcej niż wystarczające dla standardowego systemu laptopa. Dyski SSD zaczynają zastępować dyski twarde w większej liczbie laptopów, zwłaszcza w nowych ultracienkich laptopach. Tego typu dyski twarde używają raczej układu pamięci flash niż magnetycznego dysku do przechowywania danych. Zapewniają szybszy dostęp do danych, mniejsze zużycie energii i większą niezawodność. Minusem jest to, że dyski SSD nie mają tak dużo pamięci, jak tradycyjne dyski twarde. Ponadto zazwyczaj kosztują dużo więcej.

Obecnie istnieje wiele modeli dysków twardych do laptopów. Nie należy wybierać laptopa przypadkowo, na podstawie ceny lub zachęty sprzedawcy w sklepie. Dobrze jest dobrać przenośny komputer do celu, w jakim będziemy go używać. Jeżeli nie istnieje potrzeba przechowywania dużych danych, dysk SSD będzie dobrą opcją.