Falowniki są tym samym co przemiennik?

Falownik jest urządzeniem, które zmienia prąd stały na prąd przemienny, z możliwością regulacji wartości napięcia oraz częstotliwości. Przemiennik częstotliwości jest urządzeniem zmieniającym częstotliwość i napięcie prądu przemiennego w celu regulacji prędkości obrotowej i momentu obrotowego silnika indukcyjnego napędzającego maszynę. Wybierając falownik do konkretnego zastosowania, warto poznać ich rodzaje dostępne na rynku.

Czym jest falownik, a czym jest przemiennik częstotliwości

falownikiZazwyczaj falowniki dzielimy na dwa rodzaje. Falowniki 1-fazowe oraz falowniki 3-fazowe. Falownik jednofazowy zasilany jest z jednej fazy 230 VAC, natomiast na wyjściu ma 3 fazy o napięciu międzyfazowym 230 V. Falownik trójfazowy zasilany jest z trzech faz 3×400 VAC. Na wyjściu falownika również są trzy fazy o napięciu międzyfazowym 400 V. Przemienniki częstotliwości do silników trójfazowych mają możliwość pracy w większych aplikacjach, mogą pracować w zakresie mocy wyjściowej zazwyczaj od 0.7 kW nawet do 500 kW. Falowniki do silników jednofazowych zasilane są z jednej fazy. Wykorzystywane do zasilania silników asynchronicznych jednofazowych, czyli takich które posiadają jedno uzwojenie główne, jedno pomocnicze oraz kondensator przesuwający fazę. Przemienniki do silników jednofazowych na wyjściu mają jedną fazę, natomiast przemienniki zasilane jednofazowo – trzy fazy. W automatyce znacznie częściej stosuje się przemienniki do silników trójfazowych.

Ważnym jest dobranie odpowiedniego falownika do silnika w urządzeniu. Zapewni to bezawaryjną prace urządzenia. Należy też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej rezerwy dla przyszłej rozbudowy instalacji, gdyż jest możliwe zastosowanie falownika większej mocy niż wymagana, ale nie ma możliwości zastosowania mniejszego.